Jeg er ny Ubuntu bruger som har nogen ting der ikke virker og jeg ved ikke hvordan jeg få dem til det
håber der nogen der kan hjælpe. Føler mig virkelig på bar bund her i ubunto nogen gang men må sige jeg ikke er skræmt sundes det lægert og mange ting er lige til når man tør prøve.
Køre Ubuntu 9.04 64 Pit.
Jeg har en Lenore ThinkPad R400
Søgsmål:

1 hvordan for jeg mine talt på bogstavs tasteturet til at virke?
2 Hvordan for jeg min fingerprins læser til at virke?
3 Jeg har en lille rød mus i tasteturet tilhørende her er træ krapper, den midterstes funktion skulle gerne være at spole op og ned fx i et dokument eller på nette men det virker ikke hvordan for jeg det til at virke?
4 Min Nokia N95 kan ikke sende fx biller til min PC selv at jeg har forbundet dem min pc kan godt sende til tlf. men ikke omvendt. Når jeg prøver at sende et billet kommer der en meddelelse om at den ikke kan få forbindelse.
Har prøvet at afinstallere forbindelsen og oprette den igen både på pc og tlf.
nogen der har en løsning?
5 Grundet problemmet med tlf. har jeg hæntet wine og prøvet at installer Nokis pc suit,men det kan slet ikke intaller selv jeg siger installer med wine. har prøvet at gør det som det bliver beskrevet i guide over nogen spil.
6 spøgemål printer problemmer se viewtopic.php?f=3&t=7629
Det var så de 6 problemer jeg havde indtil nu håber der nogen der kan hjælpe.

På forhånd tak
Suryama
PS undskylder stave fejl osv. jeg er ordblind.