da jeg installerede 7.10 på min Lenovo t61 var der problemer med lydknapper der var byttet om og forskellige andre "små" problemer.
8.04 røg derimod ren igennem og alle knapper jeg har testet indtil nu virker upåklageligt. Oven i købet virke Compiz fra start af (at jeg så fjerner det igen drejer sig om at jeg vil hellere have batterilevetid på min computer end fancy detaljer)
Men igen - hvis vi nu skal bruge MS modellen ville der gå over et år før vi kunne begynde at bruge det relativt seriøst (det er den tid det tager MS at få gjort deres systemer "stabile"
![Razz :-P](./images/smilies/ubuntu/icon_razz.png)
). Så alt i alt.
Gør om jeg har gjort denne gang.
Jeg har 4 partitioner på min pc'er
XP (arbejdet bruger det l.... smør)
7.10
extendede med 2 partitioner : backup og swap
en tom til at lege med andre distroer.
Jeg installerede simpelt hen 8.04 på den sidste partition og kan derved se hvordan den opfører sig UDEN at have mistet min arbejdsinstallation. INTET mindre en genialt - når jeg nu selv skal forholde mig til det.